30 Temmuz 2013

MAYIS AYI TEMAMIZ : ÇİFTLİK

    Mayıs ayında temalı çalışmalarımıza başladık......Beren 23 aylıktı. İşe ilk olarak duyusal havuz hazırlayarak başladık. Ay boyunca hamur oyunlarımızda, boya çalışmalarımızda , puzzle larımızda, etkinliklerimizin hemen hemen hepsinde çiftlik temasını işledik.  Çifliğin ne olduğunu , çiftçi amcanın neler yaptığını, çiftlikte hangi hayvanların olduğunu, yavrularının isimlerini ............. Ayrıca İngilizceye de yavaş yavaş başladığımız için farm, farmer, barn, hay gibi kelimeleri de öğrendik. Beren'in hayvanlara olan ilgisi çok fazla olduğu için önce bu temayı seçmiştik . İyiki de seçmişiz. Çok faydalı oldu yapılan çalışmalar...... Özellikle temamız gereği yaptığımız hayvanat bahçesi ziyaretimizde toprağı kazan şapkalı adamı görünce 'Anne bak çiftçi amca ' diyerek bağırışı beni hem çok şaşırttı hem de çok mutlu etti. Çiftlik temamızda yaptığımız çalışmaları tek tek paylaşacağım.

    1.Çiftlik duyusal havuz:  Yapımında babamızın katkıları çok büyük olan duyusal havuzumuz.... Ay boyunca her gün yaklaşık 10-15 dakika bu çiftliğin başında vakit geçirdik Beren'le......... 
2.Çiftlik puzzle larımız

Arşivlediğim dosyalarım arasından bulduğum, sevgili arkadaşım Pınar'dan  http://barisingunlugu.wordpress.com/  aldığım bu puzzle lar bu temamızda çok işime yaradı. Kestik ve işe koyulduk.

 
 
3. Kitap canlandırma
 
Temamıza uygun olarak Tübitak yayınlarının Çiftlikte kitabını aldık. Kitabın anlatımı ve resimleri çok yalın ve güzel. Resimleri inceledikten sonra hayvanlarımızı çıkarttık. Sayfalardaki resimleri canlandırmaya çalıştık. Bu ilk canlandırmamız  olduğu için Beren çok şaşırdı ve çok eğlendi :) Bu kitabı mutlaka tavsiye ediyorum.
 
 

4.Çiftlik temalı hamur çalışmalarımız
 
Arşivden çıktı alıp mat üzerine çalışmalar yaptık.
 

 
5.Çiftlik temalı eşleştirme çalışmalarımız
 
   Gölge eşleme, ilişkili varlıkları eşleme gibi çalışmalar yaptık. Bundan 1 ay önce Beren kalemle çizgi birleştirmeyi yapamıyordu. Bende o yüzden gölge eşleme ya da diğer eşleme çalışmalarını kalemle yapmak yerine aldığım çıktıları kesip kartona yapıştırıyordum. Üzerine koydurtarak eşleme yaptırtıyordum . Ama benim minik kuzum artık kalemle birleştirme mantığını çözdü. Ve yaptıkça daha da hoşuna gitti. Benim yardım etmeme bile izin vermiyor artık :))))